Tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie w rolnictwie. Bez ich udziału trudno prowadzić efektywną działalność rolną. W obecnych czasach niezbędne są zmiany w obrębie kultury rolnej, a także rozwijanie upraw na terenach niekorzystnych klimatycznie lub powierzchniowo. Wzrost efektywności produkcji zależy w znacznej mierze od odpowiedniego wykorzystania dostępnych środków oraz materiałów, w tym także tworzyw sztucznych.
Na terenie Europy 4,2 procent wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych stosuje się w sektorze rolniczym. Szacuje się, że na potrzeby rolnictwa wykorzystywane są w ciągu roku 2 miliony ton tworzyw w samej Europie. Tworzywa te mają zastosowanie w poprawie stanu upraw, wydajniejszym nawadnianiu gleby, dłuższym przechowywaniu produktów, czy też w produkcji opakowań. W rolnictwie użytkuje się tworzywa między innymi do budowy tuneli foliowych i szklarni do uprawy warzyw pod osłonami, w technologii ściółkowania, w instalacjach nawadniających i systemach melioracyjnych, a także w produkcji folii np. do kiszonek.

W produkcji wyrobów dla rolnictwa stosowane są najczęściej następujące tworzywa:
- polietyleny, które przetwarza się w technologii wytłaczania,
- polipropylen,
- polichlorek winylu,
- kopolimery EBA, EVA,
- tworzywa konstrukcyjne np. poliwęglan.
Plastikultura to nowy termin oznaczający różne sposoby wykorzystania polimerów w rolnictwie. Folie z tworzyw sztucznych wykorzystywane są często do ściółkowania gleby. Ściółkowanie podnosi żyzność gleby, a także chroni ją przed wiatrem, wysuszeniem, nasłonecznieniem oraz wahaniem temperatur. Folie wpływają na warunki fitosanitarne roślin, szybkość ich wegetacji czy powstrzymanie rozrostu chwastów. Dlatego też folie rolnicze dedykowane są szczególnie sadownikom i plantatorom.
Zużycie folii rolniczych w Europie to 545 tysięcy ton w ciągu roku, a na Polskę przypadają 3 procenty z tej liczby. Najwięksi globalni producenci folii rolniczych to między innymi British Polyethylene Industries, Trioplast, Ab Rani Plast Oy, Exxon Mobil, Novamont, Berry Plastics, BASF. Z polskich producentów wymienić można: Marma Polskie Folie oraz ERG Bieruń – Folie.
|