Przemysł odlewniczy na świecie wykazuje trendy rozwojowe, które dotyczą innowacyjności i nowoczesności jeżeli chodzi o technologię, a także wzrost wielkości produkcji. Największa produkcja odlewów odbywa się w Chinach, gdzie zaobserwowano znaczący wzrost, natomiast produkcja w Europie i Ameryce Północnej pozostaje na stałym poziomie. Odlewnictwo jest ważnym dostawcą elementów potrzebnych do ciągłego rozwoju nowoczesnego przemysłu.

Przemysł odlewniczy należy do tych gałęzi przemysłu, gdzie istnieje najwyższe zapotrzebowanie na energię i materiały. Duża ilość energii zużywana jest na procesy topienia i przegrzewania ciekłego metalu, wentylacje czy obróbkę. Odlewnie potrzebują także znacznych ilości materiałów takich jak metale, piasek, woda i składniki organiczne. Branża ta bazując na przetapianym metalu zużywa dużo energii i materiałów, ale wytwarzane produkty, czyli odlewy mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Dlatego też odlewnie stanowią tak ważny element w rozwoju całego światowego przemysłu.
Aktualnie należy skoncentrować działania na oszczędności energii w przeprowadzanych procesach. Oczywiście prowadzone są badania nad udoskonaleniem pracy odlewni. Są one skoncentrowane na trzech obszarach: udoskonalenie topienia, innowacyjne procesy odlewania oraz integracja technologii i analiza systemu.

Nie należy zapominać o poprawie funkcjonowania istniejących już instalacji, co również wpłynie na oszczędność zużywanej energii. Trzeba zainwestować w modernizację instalacji istniejących, jak również wprowadzać nowe jednostki produkcyjne oraz zająć się odzyskiem traconego ciepła. Należy dbać o ciągłą kontrolę zużycia energii na różnych stanowiskach, ważne jest zainstalowanie liczników, które pozwolą na precyzyjne ustalenie bilansu zużycia. Istotne jest także to, że istniejące wyposażenie musi być udoskonalone lub zastąpione nowym, posiadającym wyższe parametry użytkowe.
Ważnym aspektem jest również odzysk energii cieplnej, która jest tracona w odlewni. Możliwe do odzyskania źródła ciepła to m.in.: ciepło i spaliny z pieców do obróbki cieplnej, spaliny z pieców do topienia, ciepło w wodzie chłodzącej pochodzącej z pieców elektrycznych, czy też powietrze wyrzucane z odlewni, które zawiera ciepło rozproszone.

|