Przemysł w Polsce
Piątek, 2025-07-18, 9:40 PM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Kategorie sekcji
Aktualności [2]
Przemysł wydobywczy [1]
Przemysł odlewniczy [1]
Przemysł stoczniowy [1]
Przemysł chemiczny [9]
Przemysł energetyczny [2]
Przemysł rolniczy [1]
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2014 » Kwiecień » 25 » Rodzaje i zastosowanie materiałów kompozytowych
4:23 PM
Rodzaje i zastosowanie materiałów kompozytowych

Materiały kompozytowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Rynek kompozytów na świecie jak i w Polsce stale rośnie i rozwija się, charakteryzuje się wysoką innowacyjnością i szerokim wyborem produktów. W Polsce ok. 500 firm zajmuje się produkcją takich materiałów.

Kompozyty są to tworzywa o strukturze niejednorodnej, stanowiące kombinację dwóch lub większej liczby komponentów, różniących się składem chemicznym i rodzajem. Dzięki takiemu połączeniu materiały te zyskują nowe właściwości, których nie uzyskalibyśmy stosując oddzielnie pojedyncze składniki kompozytu. Materiały kompozytowe to tworzywa trudnopalne, cechuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna i termiczna. Są też odporne na działanie substancji biologicznych i chemicznych.

Materiały te są używane w wielu sektorach przemysłu. Wymienić tutaj można m.in. transport (branża samochodowa i kolejowa), przemysł morski, lotnictwo, budownictwo, energetyka, elektronika, a także sport. Przy produkcji samochodów kompozyty są elementami takich części jak zderzaki, maski, nadwozia samochodów, autobusów i ciężarówek, wykorzystywane są również w przyczepach kempingowych. Służą do produkcji łodzi i jachtów, są składnikami konstrukcji samolotowych. W energetyce z kompozytów tworzy się na przykład łopaty do turbin w branży energii wiatrowej. Z kolei w budownictwie i infrastrukturze materiały kompozytowe z powodzeniem mogą zastępować aluminium, beton czy stal. Stosowane są również w procesie wytwarzania specjalistycznych wyrobów przemysłowych, takich jak obudowy maszyn i komputerów czy też sprzęt medyczny.

Na rynku najbardziej popularne są kompozyty polimerowe. Są one dodatkowo wzmacniane włóknami węglowymi, szklanymi, naturalnymi (lniane, drzewne, z juty, z konopi) lub włóknami bazaltowymi. Włókna naturalne są tańsze, ale jednocześnie mniej wytrzymałe. Kompozyty wzmacniane włóknami bazaltowymi charakteryzują się wyższą ceną. Z kolei wyroby z włókna szklanego mają stosunkowo najmniej skomplikowany proces produkcji. Do mniej popularnych kompozytów należą te, które zawierają cząstki agregatowe i dyspersyjne. Dostępne są też kompozyty strukturalne (laminaty), a także kompozyty wielowarstwowe. Niezwykle wytrzymałe są natomiast kompozyty wzmacniane włóknami ceramicznymi, które są testowane w kosmonautyce.

Obecnie obserwujemy dynamiczny rozwój rynku materiałów kompozytowych. Jest to spowodowane tym, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na innowacyjne, zaawansowane technologicznie, a jednocześnie lekkie rozwiązania konstrukcyjne. Potrzebne są materiały wytrzymałe i spełniające wysokie wymagania związane z ich eksploatacją.

 

Kategoria: Przemysł chemiczny | Wyświetleń: 35 | Dodał: przemysl | Tagi: materiały kompozytowe | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Kwiecień 2014  »
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nie
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Archiwum wpisów
Polecane witryny
  • PortalSpozywczy.pl
  • Portal branży metalowej
  • RynekInstalacyjny.pl
  • Folia-Stretch.pl
  • Machineo.pl
  • Portal Gospodarczy
  • Copyright MyCorp © 2025
    Darmowy hosting uCoz