Przemysł w Polsce
Wtorek, 2025-07-15, 10:05 AM
Witaj Gość | RSS
 
Główna RejestracjaWejdź
Menu witryny
Kategorie sekcji
Aktualności [2]
Przemysł wydobywczy [1]
Przemysł odlewniczy [1]
Przemysł stoczniowy [1]
Przemysł chemiczny [9]
Przemysł energetyczny [2]
Przemysł rolniczy [1]
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Główna » 2014 » Wrzesień » 25 » Zalety skojarzonej gospodarki energetycznej
5:25 PM
Zalety skojarzonej gospodarki energetycznej

Skojarzona gospodarka energetyczna, czyli kogeneracja lub w skrócie CHP to proces technologiczny, który polega na jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej. Jest najbardziej efektywnym sposobem, ponieważ ciepło i energię pozyskuje się w jednym procesie. Zaletą kogeneracji jest przede wszystkim wysoki stopień wykorzystania energii pierwotnej, która zawarta jest w paliwie. Pozwala na funkcjonalne i ekonomiczne zapewnienie mediów energetycznych w zakładach przemysłowych.

 

 

W systemach kogeneracyjnych z tej samej ilości energii pierwotnej, czyli paliwa, otrzymujemy łącznie większą ilość energii w postaci ciepła i elektryczności. Takie rozwiązanie pozwala też na obniżenie emisji dwutlenku węgla do środowiska naturalnego. Układy kogeneracyjne przynoszą największe korzyści przy liniowym i jednoczesnym wykorzystaniu obu mediów energetycznych. W naszym kraju najczęściej do celów przemysłowych stosuje się małe lub średnie systemy kogeneracyjne. Doskonale spisują się w przypadku pracy jednego obiektu lub produkcji ciepła i energii elektrycznej w miejscu, gdzie następuje ich bezpośrednie zużycie.

Najbardziej popularnym paliwem stosowanym w systemach kogeneracyjnych średniej wielkości jest gaz ziemny. Bardzo korzystna jest sytuacja, gdy urządzenia kogeneracyjne zlokalizowane są w miejscu z bezpośrednim dostępem do sieci przesyłowej. Trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na moc, czy gaz ziemny jest głównym źródłem czy też zapasowym (wspomagającym), a także lokalizację na terenie kraju. Niemniej jednak ze stosowania kogeneracji płyną korzyści finansowe, ekonomiczne i funkcjonalne, jak również ekologiczne.

 

 

Kogeneracja może być rozwiązaniem głównym zaopatrzenia w energię bądź też wsparciem dla dostępnych w danym miejscu zasobów. Umożliwia częściowe a nawet całkowite zapewnienie mocy w tzw. szczytach. Ponadto można dla celów technologicznych wykorzystać wytworzoną parę wodną. Jest to gotowy półprodukt, który możemy użyć w dowolnym celu w zakładzie przemysłowym. Dodatkowo mamy możliwość wytworzenia chłodu (trigeneracja przy użyciu absorpcyjnych agregatów chłodniczych).

Kolejną zaletą kogeneracji jest to, że instalacje kogeneracyjne pracują w miejscu, które zasilają. Obniża się tym samym koszt strat na przesyle. Nie ma więc konieczności wytworzenia dodatkowych jednostek, których zadaniem byłoby utrzymanie parametrów. Pozwala na znaczne oszczędności ekonomiczne w procesie technologicznym.

 

Kategoria: Przemysł energetyczny | Wyświetleń: 111 | Dodał: przemysl | Tagi: gospodarka energetyczna, kogeneracja | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
Imię *:
Email *:
Kod *:
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Wrzesień 2014  »
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Nie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Archiwum wpisów
Polecane witryny
  • PortalSpozywczy.pl
  • Portal branży metalowej
  • RynekInstalacyjny.pl
  • Folia-Stretch.pl
  • Machineo.pl
  • Portal Gospodarczy
  • Copyright MyCorp © 2025
    Darmowy hosting uCoz